Home / Microcontrollers / TSC87251G2D-16CB
TSC87251G2D-16CB
detaildesc
TSC87251G2D-16CB
Microchip Technology
Product No:
TSC87251G2D-16CB
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-PLCC (16.6x16.6)
Description:
IC MCU 8/16BIT 32KB OTP 44PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series 8x251
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8/16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor C251
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number TSC87251G2D
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V