Home / Microcontrollers / TSC80251G2D-16CBR
TSC80251G2D-16CBR
detaildesc
TSC80251G2D-16CBR
Microchip Technology
Product No:
TSC80251G2D-16CBR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-PLCC (16.6x16.6)
Description:
IC MCU 8/16BIT ROMLESS 44PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 16MHz
Series 8x251
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 8/16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, Microwire, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor C251
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number TSC80251G2D
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V