Home / Microcontrollers / SST89E516RD2-40-C-TQJE
SST89E516RD2-40-C-TQJE
detaildesc
SST89E516RD2-40-C-TQJE
Microchip Technology
Product No:
SST89E516RD2-40-C-TQJE
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 8BIT 72KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series FlashFlex®
Package Tray
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 36
Core Processor 8051
Package / Case 44-TQFP
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number SST89E516RD2
Program Memory Size 72KB (72K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V