Home / Microcontrollers / PIC24FJ16GA004-E/PT
PIC24FJ16GA004-E/PT
detaildesc
PIC24FJ16GA004-E/PT
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ16GA004-E/PT
Package:
44-TQFP (10x10)
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tray
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 35
Core Processor PIC
Package / Case 44-TQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ16GA004
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V