Home / Microcontrollers / PIC24FJ16GA002-E/SP
PIC24FJ16GA002-E/SP
detaildesc
PIC24FJ16GA002-E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ16GA002-E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tube
RAM Size 4K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, PMP, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 21
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ16GA002
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V