Home / Microcontrollers / PIC24FJ16GA002-E/ML
PIC24FJ16GA002-E/ML
detaildesc
PIC24FJ16GA002-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC24FJ16GA002-E/ML
Package:
28-QFN (6x6)
Description:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 24F
Package Tube
RAM Size 4K x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 21
Core Processor PIC
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC24FJ16GA002
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V