PIC16F874A-E/ML
detaildesc
PIC16F874A-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F874A-E/ML
Package:
44-QFN (8x8)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-VQFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16F874
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-QFN (8x8)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V