PIC16F818-E/P
detaildesc
PIC16F818-E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16F818-E/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 16
Core Processor PIC
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F818
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V