Home / Microcontrollers / PIC16F785T/CSD01
PIC16F785T/CSD01
detaildesc
PIC16F785T/CSD01
Microchip Technology
Product No:
PIC16F785T/CSD01
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case -
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F785
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -
Supplier Device Package -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V