PIC16F636T-I/ML
detaildesc
PIC16F636T-I/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F636T-I/ML
Package:
16-QFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F636
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V