Home / Microcontrollers / PIC16F18313T-E/SNVAO
PIC16F18313T-E/SNVAO
detaildesc
PIC16F18313T-E/SNVAO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18313T-E/SNVAO
Package:
8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 6
Core Processor PIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18313
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V