Home / Microcontrollers / PIC16F18115-I/MD
PIC16F18115-I/MD
detaildesc
PIC16F18115-I/MD
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18115-I/MD
Package:
8-DFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 8DFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 5
Core Processor PIC
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 17x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F18115
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-DFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V