Home / Microcontrollers / PIC16F18046-E/SO
PIC16F18046-E/SO
detaildesc
PIC16F18046-E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18046-E/SO
Package:
28-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
28KB FLASH,256EE,2KB RAM, 10B AD
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 256 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SMBus, SPI, SSP, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 21x12b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V