Home / Microcontrollers / PIC16F18045-E/ML
PIC16F18045-E/ML
detaildesc
PIC16F18045-E/ML
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18045-E/ML
Package:
20-QFN (4x4)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
14KB FLASH, 128EE, 1KB RAM, 10B
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V