Home / Microcontrollers / PIC16F18044T-I/SS
PIC16F18044T-I/SS
detaildesc
PIC16F18044T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F18044T-I/SS
Package:
20-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
7KB FLASH, 128EE, 512B RAM, 10B
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 18
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V