Home / Microcontrollers / PIC16F1773T-I/SO
PIC16F1773T-I/SO
detaildesc
PIC16F1773T-I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1773T-I/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1773
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V