Home / Microcontrollers / PIC16F17155-I/SP
PIC16F17155-I/SP
detaildesc
PIC16F17155-I/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16F17155-I/SP
Package:
28-SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
14KB FLASH, 1KB RAM, 128B EEPROM
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 1K x 8
Connectivity I²C, LINbus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 42x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type External, Internal
Program Memory Size 14KB (14K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V