Home / Microcontrollers / PIC16F17146-I/6N
PIC16F17146-I/6N
detaildesc
PIC16F17146-I/6N
Microchip Technology
Product No:
PIC16F17146-I/6N
Package:
20-VQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 41x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F17146
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V