Home / Microcontrollers / PIC16F15356-E/MX
PIC16F15356-E/MX
detaildesc
PIC16F15356-E/MX
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15356-E/MX
Package:
28-UQFN (6x6)
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tube
RAM Size 2K x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 224 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 25
Core Processor PIC
Package / Case 28-UQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15356
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-UQFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V