Home / Microcontrollers / PIC16F15324-I/7N
PIC16F15324-I/7N
detaildesc
PIC16F15324-I/7N
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15324-I/7N
Package:
16-VQFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16VQFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 16F
Package Tray
RAM Size 512 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 224 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 16-VQFN Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15324
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 16-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V