PIC16F1526-E/MR
detaildesc
PIC16F1526-E/MR
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1526-E/MR
Package:
64-QFN (9x9)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 768 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 54
Core Processor PIC
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 30x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1526
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V