Home / Microcontrollers / PIC16F15256T-I/SS
PIC16F15256T-I/SS
detaildesc
PIC16F15256T-I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15256T-I/SS
Package:
28-SSOP
Manufacturer Standard Lead Time:
Datasheet:
Description:
28KB FLASH, 2KB RAM, 10B ADC, 2X
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 2K x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 24
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 19x10b
Oscillator Type Internal
Program Memory Size 28KB (28K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V