Home / Microcontrollers / PIC16F15223-I/ST
PIC16F15223-I/ST
detaildesc
PIC16F15223-I/ST
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15223-I/ST
Package:
14-TSSOP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Package Tube
RAM Size 256 x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 9/2x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15223
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 14-TSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V