Home / Microcontrollers / PIC16F15213T-I/SN
PIC16F15213T-I/SN
detaildesc
PIC16F15213T-I/SN
Microchip Technology
Product No:
PIC16F15213T-I/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 256 x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 5
Core Processor PIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 5/2x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F15213
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V