PIC16F1509-E/SO
detaildesc
PIC16F1509-E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16F1509-E/SO
Package:
20-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
RAM Size 512 x 8
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 17
Core Processor PIC
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 12x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16F1509
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 20-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V