Home / Microcontrollers / PIC16CE624-30/SS
PIC16CE624-30/SS
detaildesc
PIC16CE624-30/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16CE624-30/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 30MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 96 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16CE624
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V