PIC16C77-20E/L
detaildesc
PIC16C77-20E/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16C77-20E/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 368 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 8x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C77
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V