Home / Microcontrollers / PIC16C76T-20E/SO
PIC16C76T-20E/SO
detaildesc
PIC16C76T-20E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C76T-20E/SO
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 368 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 5x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C76
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V