PIC16C76-20E/SP
detaildesc
PIC16C76-20E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16C76-20E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 368 x 8
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters A/D 5x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C76
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V