Home / Microcontrollers / PIC16C73BT-20I/SS
PIC16C73BT-20I/SS
detaildesc
PIC16C73BT-20I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C73BT-20I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 5x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C73
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V