Home / Microcontrollers / PIC16C716T-20I/SO
PIC16C716T-20I/SO
detaildesc
PIC16C716T-20I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C716T-20I/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 4x8b
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C716
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V