PIC16C65BT-20/L
detaildesc
PIC16C65BT-20/L
Microchip Technology
Product No:
PIC16C65BT-20/L
Package:
44-PLCC (16.59x16.59)
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C65
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V