PIC16C64A-10I/P
detaildesc
PIC16C64A-10I/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C64A-10I/P
Package:
40-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 40DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C64
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 40-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V