Home / Microcontrollers / PIC16C642-20E/SO
PIC16C642-20E/SO
detaildesc
PIC16C642-20E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C642-20E/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
28-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 176 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C642
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V