Home / Microcontrollers / PIC16C62A-10E/SP
PIC16C62A-10E/SP
detaildesc
PIC16C62A-10E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16C62A-10E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 128 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 22
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C62
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V