Home / Microcontrollers / PIC16C620-20E/SO
PIC16C620-20E/SO
detaildesc
PIC16C620-20E/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C620-20E/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 80 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C620
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 6V