PIC16C57-10I/SS
detaildesc
PIC16C57-10I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C57-10I/SS
Package:
28-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 72 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C57
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V