PIC16C57-10I/SP
detaildesc
PIC16C57-10I/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16C57-10I/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 72 x 8
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C57
Program Memory Size 3KB (2K x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V