PIC16C56A-40/P
detaildesc
PIC16C56A-40/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C56A-40/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 40MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 25 x 8
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C56
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V