Home / Microcontrollers / PIC16C56A-20I/SO
PIC16C56A-20I/SO
detaildesc
PIC16C56A-20I/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C56A-20I/SO
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 25 x 8
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C56
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V