Home / Microcontrollers / PIC16C55A-04E/SP
PIC16C55A-04E/SP
detaildesc
PIC16C55A-04E/SP
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55A-04E/SP
Package:
28-SPDIP
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 25 x 8
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C55
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V