PIC16C55A-04E/P
detaildesc
PIC16C55A-04E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C55A-04E/P
Package:
28-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 4MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 25 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 20
Core Processor PIC
Package / Case 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C55
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 28-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V