Home / Microcontrollers / PIC16C554T-20/SO
PIC16C554T-20/SO
detaildesc
PIC16C554T-20/SO
Microchip Technology
Product No:
PIC16C554T-20/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
18-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 80 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C554
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 18-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V