PIC16C554-20/P
detaildesc
PIC16C554-20/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C554-20/P
Package:
18-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 80 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 13
Core Processor PIC
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C554
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 18-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V