Home / Microcontrollers / PIC16C54T-10I/SS
PIC16C54T-10I/SS
detaildesc
PIC16C54T-10I/SS
Microchip Technology
Product No:
PIC16C54T-10I/SS
Package:
20-SSOP
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 10MHz
Series PIC® 16C
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 25 x 8
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 12
Core Processor PIC
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Product Status Obsolete
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number PIC16C54
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V