PIC16C505-20E/P
detaildesc
PIC16C505-20E/P
Microchip Technology
Product No:
PIC16C505-20E/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
14-PDIP
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 14DIP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
Package Tube
RAM Size 72 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR, WDT
Connectivity -
Mounting Type Through Hole
Number of I/O 11
Core Processor PIC
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC16C505
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 14-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V