Home / Microcontrollers / PIC12LF1552-E/MS
PIC12LF1552-E/MS
detaildesc
PIC12LF1552-E/MS
Microchip Technology
Product No:
PIC12LF1552-E/MS
Package:
8-MSOP
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8MSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 32MHz
Series PIC® 12F
Package Tube
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 5
Core Processor PIC
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Data Converters A/D 4x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12LF1552
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package 8-MSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V