Home / Microcontrollers / PIC12HV609T-I/SN
PIC12HV609T-I/SN
detaildesc
PIC12HV609T-I/SN
Microchip Technology
Product No:
PIC12HV609T-I/SN
Package:
8-SOIC
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 12F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 64 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Processor PIC
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12HV609
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-SOIC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V