Home / Microcontrollers / PIC12HV609T-I/MS
PIC12HV609T-I/MS
detaildesc
PIC12HV609T-I/MS
Microchip Technology
Product No:
PIC12HV609T-I/MS
Package:
8-MSOP
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 12F
Package Tape & Reel (TR)
Connectivity -
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 5
Core Processor PIC
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12HV609
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-MSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5V