PIC12F609T-I/MD
detaildesc
PIC12F609T-I/MD
Microchip Technology
Product No:
PIC12F609T-I/MD
Package:
8-DFN (4x4)
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN
User Guide
Mfr Microchip Technology
Speed 20MHz
Series PIC® 12F
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 64 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Processor PIC
Package / Case 8-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Base Product Number PIC12F609
Program Memory Size 1.75KB (1K x 14)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 8-DFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V